Hrvatska je u 20 godina potrošila, ponajviše upropastila u glupostima, oko 150 milijardi eura.

Osječka televizija, Ljubo Jurčić u emisiji Gorana Flaudera "Karte na stol"

'Hrvatska je u 20 godina potrošila, ponajviše upropastila u glupostima, oko 150 milijardi eura. Prije 20 godina bili smo u mnogo boljoj ekonomskoj poziciji nego danas, jer nismo bili zaduženi i imali smo veliku imovinu. Svu smo imovinu prodali, a maksimalno smo zaduženi', upozorio je Ljubo Jurčić, predsjednik Hrvatskog društva ekonomista i nezavisni saborski zastupnik, u emisiji Gorana Flaudera 'Karte na stol' na Osječkoj televiziji, navodeći i kako je glavni učinak hrvatske privatizacije – 'stvaranje vlasnika imovine, a ne poduzetnika'

'Kroz različite političke kombinacije ili menadžerske kredite ljudi su se fokusirali biti rentijeri, odnosno uzeti poduzeće i ne raditi, već nekom drugom preprodati. Tvornice su kupovali ispod vrijednosti, pa su ih mogli iznajmiti ili prodati nekretnine, odnosno zemljište na kojem se nalaze. I tako su ih badava dobili', podsjetio je Jurčić, dodajući kako je 'stvorena kasta vlasnika imovine, ne i poduzetnika, pa je Hrvatskoj nužno potrebno stvaranje pravih poduzetnika'.

Ispričao je i kako je 2000. godine kroz knjigu 'Korupcija i vlada' iskustva drugih zemalja usporedio sa stanjem u Hrvatskoj te ustvrdio kako je 'dovoljno zamijeniti imena nekih drugih država s imenom Hrvatska i neće se osjetiti razlika'. 'Postoje mito, korupcija, sistemska korupcija i incidentna korupcija. Problem Hrvatske je što je to postao – sustav. Postali smo korupcijski sustav s kojim se ne možete boriti ni dugim ni kratkim cijevima, ni policijom, ni državnim odvjetništvom. Protiv sustavne korupcije bori se reformom sustava, tako da u sve dijelove državnog sustava (procedura, zakoni, institucije) ugradite osigurače. Njih nevidljivo ugrađuju političari sustava, a ne policija ili DORH', tvrdi Jurčić.

Po njemu, skandal Polančec – Grbić u svim bi razvijenim sustavima bio riješen prije nego što izađe na vidjelo. Smatra kako je 'sramota za hrvatsku državu da se prljavi veš iznosi javno, jer svaka ozbiljna i organizirana država ima automatski sustav kontrole i regulaciju takvih slučajeva, pa problem riješi prije nego izađe iz sustava'.

'Ako se po nekim benignim pokazateljima primijeti da nešto ide u zonu korupcije, politika to odmah spriječi i zatvori', ukazuje Jurčić te dodaje kako 'samo sporadične slučajeve rješavaju policija, državno odvjetništvo i sudstvo'. 'Cijela borba protiv korupcije u Hrvatskoj ima dobar učinak, jer se napokon krenulo u tu borbu, ali ima i jedan negativan element – blokiran je cijeli sustav, jer se nitko u državi ništa ne usudi napraviti, potpisati najobičnije rješenje ili odluku koja mu je u opisu posla bojeći se da će mu sutra USKOK doći i zapitati zašto je nekome dao potvrdu, iako mu po zakonu mora dati', ocjenjuje Ljubo Jurčić.

Prepričao je i kako je na temelju ponašanja bivšeg premijera Ive Sanadera, nekoliko mjeseci prije odstupanja s dužnosti, bilo jasno da će se uskoro povući. Jurčić je to, kaže, zamijetio još na susretu Udruge izvoznika u Westinu jer je Sanader bio 'duhom odsutan'. 'Cijeli je govor pročitao, što mu nije bilo svojstveno. Uvijek je počinjao tekst, pa stavio ruku u džep, a drugu u zrak, i budući da je teatrolog, nastavljao u svom stilu. Ovdje je svaku rečenicu krivo počeo, kao da nije vidio slova, i tad sam rekao – gotov nam je premijer', prisjetio se Jurčić.

Ljubo Jurčić smatra i da je Hrvatska upravo zbog Ive Sanadera još 2006. godine izgubila šansu biti lider Balkana i zemlje s tog područja 'povući u Europsku uniju', pa se Unija okrenula Srbiji. 'Ako nema Hrvatske kao uspješne zemlje, onda se Unija okrenula prema najvećoj zemlji, jer su smatrali da će tako riješiti pola problema u regiji. To je politički pristup, jer ukupna snaga politike proizlazi iz ukupne veličine zemlje, broja stanovnika i efikasnosti. Slovenci nisu imali velik broj stanovnika, ali su bili efikasni. Hrvatska je imala sve preduvjete da bude efikasnija i organiziranija, čime smo mogli nadoknaditi veličinu i broj stanovnika, no nakon 2006. Europa i svijet okreću se Beogradu', zaključio je Ljubo Jurčić.

Je li Hrvatska zemlja siromašnih umirovljenika? Na fotografijama vidimo najkvalitetniju teletinu na žaru ili gradelama, ovisno ... (opširnije)

Peticija SUH-a ili još jedna PR predstava Jasne Petrović...  Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH), sa po njihovim ... (opširnije)

UMIROVLJENICI ZA EUROPU Zašto bi umirovljenici trebali biti zastupljeni u EU parlamentu Ukratko, zastupljenost umirovljenika u ... (opširnije)

UMIROVLJENICI ZAJEDNO predali listu kandidata za izbor članova EU parlamenta Uz podršku 40700 birača koji su ... (opširnije)

HVALA Veliko hvala svima vama koji ste nam na današnjem glasanju dali povjerenje vjerujući u naš ... (opširnije)

Otvoreno pismo umirovljenicima Drage umirovljenice i umirovljenici, dragi prijatelji i simpatizeri, Ponosni smo i zadovoljni zbog ... (opširnije)

Žurno uvedimo pravobranitelja za starije i zabranimo dosmrtno uzdržavanje!   Koalicija UMIROVLJENICI ZAJEDNO pozva na žurno ... (opširnije)

Tomaševiću, prestanite diskriminirati umirovljenike! Članovi koalicije Umirovljenici zajedno apeliraju na gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića da ... (opširnije)

Koalicija Umirovljenici zajedno predlažu novi model dodatnog povećanja mirovina 08.04.2024. 13:22 Autor: M.M./Vijesti/HRT Članovi koalicije Umirovljenici ... (opširnije)

Hrvatska treba priznati u radni staž godine redovitog studiranja Kada smo kao prvi još prošle godine ... (opširnije)