Zaključci sa okruglog stola na temu - Prava starijih osoba

U organizaciju Udruge za zaštitu i promicanje prava ljudi treće životne dobi, 01. listopada 2010.g. držan je Okrugli stol na temu „Prava starijih osoba“, a povodom obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba.

Kroz prezentacije obrađene su teme:

„Ljudska prava starijih osoba“-Višnja Ljubičić, dipl.iur. (Ureda za ljudska prava Vlade Republike Hrvatske),

“Gubici u starijoj životnoj dobi“ -Mr.sc. Daša Poredoš Lavor, ( Novi život d.o.o., Sisak),

„Zaštita prava starijih osoba“-Nikica Franić, dipl.iur. i Ksenija Bauer, prof.psihologije (Savjetnice pučkog pravobranitelja),

“Prava i oblici socijalne skrbi za osobe starije životne dobi“-Tanja Vlašić, dipl.soc. radnica, (Centar za socijalnu skrb Zagreb),

“Predrasude o starijim osobama“- Prof.dr.sc. Jasminka Despot Lučanin.


U navedenim izlaganjima moglo se čuti koje su to najčešće predrasude o starijim osobama, a kroz njih i kršenje osnovnih prava, koja su to prava i oblici socijalne skrbi te koji su najčešći razlozi podnošenja pritužbi Uredu pučkog pravobranitelja, a to su:

-dugotrajnost postupka, šutnja administracije, diskriminacija / nejednakost, pristranost, zloupotreba ovlasti, uskraćivanje informacija.

Uredu pučkog pravobranitelja građani se mogu pritužiti zbog povrede:

-prava pacijenata, prava iz zdravstvenog, osiguranja i zdravstvena zaštita, prava iz mirovinskog osiguranja, socijalne pomoći i usluge, u postupku izvlaštenja i povrata imovine, u postupku stambenog zbrinjavanja i obnove, prava na pristup informacijama, u postupku građenja, prava branitelja, prava osoba lišenih slobode, glede postupanja policijskih službenika i dr.

Okrugli stol je završio s naglaskom da „način na koji društvo postupa s nemoćnim osobama na određeni način je test njegove stvarne predanosti ljudskim pravima“.

Starije osobe su skupina koja je savjest svakog društva. Skrb o starijima često otvara različita pitanja o stanju u nekom društvu, njegovoj razvijenosti, demokratičnosti, «socijalnosti».

Nastavno, kroz diskusiju doneseni su zaključci:

Potrebo je organizirati Okrugli stol na kojem bi se inicirale promijene u području:

skrbništva i palijativne skrbi

  • Široko tumačenje članka 3. točke 13. Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama može omogućiti ugrožavanje ljudskih prava osoba s duševnim smetnjama. Sukladno navedenom članku, dobrovoljni smještaj je smještaj osobe s duševnim smetnjama u psihijatrijsku ustanovu uz njezin pristanak. Smještaj bez pristanka je smještaj osobe koja nije sposobna dati pristanak pa pristanak umjesto nje daje zakonski zastupnik ili nadležni Centar za socijalnu skrb.

  • Žurno organizirati palijativnu skrb u skladu s odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti te programom koji si je zadala sama Vlada. U zakonu predvidjeti hospicij jer se palijativna skrb ne može temeljiti isključivo na izvaninstitucionalnim oblicima skrbi.

Hrvatska mora puno više ulagati u smještajne kapacitete za starije i nemoćne Prema Programu stabilnosti Republike ... (opširnije)

Zašto 95% umirovljenika birajući isto očekuje promjene? Kod velikog broja birača u Hrvatskoj, posebno umirovljenika sa ... (opširnije)

Nacionalni dan palijativne skrbi, 11. svibnja Uoči Nacionalnog dana palijativne skrbi nositelj koalicijske liste UMIROVLJENICI ZAJENDO, ... (opširnije)

Sretan i blagoslovljen Uskrs U ime Umirovljenici zajedno – Političke platforme želimo vam najiskrenije čestitati Uskrs ... (opširnije)

9. lipnja je prilika da se ispravi greška učinjena 17. travnja, iskoristimo je! Umirovljenici  su 17. ... (opširnije)

Program „UMIROVLJENICI ZA EUROPU“   Zašto bi umirovljenici trebali biti zastupljeni u EU parlamentu? Zastupljenost UMIROVLJENICI ... (opširnije)

1. Svibanj, Međunarodni praznik rada   Svima onima koji su nekada imali svoje radno mjesto Svima ... (opširnije)

Je li Hrvatska zemlja siromašnih umirovljenika? Na fotografijama vidimo najkvalitetniju teletinu na žaru ili gradelama, ovisno ... (opširnije)

Peticija SUH-a ili još jedna PR predstava Jasne Petrović...  Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH), sa po njihovim ... (opširnije)

UMIROVLJENICI ZA EUROPU Zašto bi umirovljenici trebali biti zastupljeni u EU parlamentu Ukratko, zastupljenost umirovljenika u ... (opširnije)