NIJE SVIMA KRIZA - Rekorder iz Zagreba ima najveću plaću u Hrvatskoj

Iznose rekordnih plaća dobili smo od Središnjeg ureda Porezne uprave, a rang-ljestvica pokazuje trenutačno stanje
Rekordnu godišnju plaću od četiri milijuna kuna prijavio je poreznicima jedan zaposleni čovjek u Hrvatskoj. Točno 4,045.298 kuna dohotka za prošlu, 2013. godinu prijavio im je u ovogodišnjoj sezoni poreznih prijava, čime je zaradio prvo mjesto na njihovoj ljestvici 10 najvećih dohodaka od nesamostalnog rada,piše Slobodna Dalmacija.

Na tom su popisu svi odreda milijunaši: drugo i treće mjesto znači 3,6 milijuna kuna, odnosno 3,5 milijuna kuna godišnje plaće koje su im izbrojili poslodavci, a posljednje, 10. mjesto rezervirano je za plaću od 2,4 milijuna kuna. Na ljestvici rekordera iz obrta i slobodnih zanimanja, “samo” su tri milijunaša, prvoplasirani je imao lani dohodak od 1,4 milijuna kuna, dok je deseti zaradio 736.999 kuna plaće u cijeloj prošloj godini.

Iznose rekordnih plaća dobili smo od Središnjeg ureda Porezne uprave, a rang-ljestvica pokazuje trenutačno stanje, napravljena je ovog tjedna, temeljem obrađenih 68 posto od svih 705.000 prijava građana.

Ovo je druga godina zaredom da poreznici ne objavljuju područne urede gdje su prijavljeni dohoci, a treća da ne objavljuju obrtničke djelatnosti i zanimanja samostalaca s najvećim dohocima na kojima su često bili odvjetnici, pekari, građevinari, arhitekti, stolari, elektroinstalateri...

- Budući da je prema odredbama Općeg poreznog zakona porezno tijelo dužno kao poreznu tajnu čuvati sve podatke koje porezni obveznik iznosi u poreznom postupku, zauzet je stav da se podaci u kojem su područnom uredu prijavljeni ti dohodci, ne objavljuju - vele u Središnjem uredu i objašnjavaju da se prijašnjih godina objavom tih podataka u pojedinim slučajevima moglo utvrditi na kojeg se poreznog obveznika odnose podaci.

Ipak, ono što je znano je to da su svih prethodnih godina Zagrepčani držali gotovo sva mjesta na rang-listama najvećih dohodaka od nesamostalnog rada, pa nas ne bi čudilo da je i sada tako, jer je u glavnom gradu koncentriran velik broj tvrtki, svako treće poduzeće ima sjedište u tom gradu, pa one iz profitabilnihtelekomunikacijai financija u kojima se i inače isplaćuju najveće prosječne plaće. Obrtničke rang-ljestvice uvijek su bile šarolikije i na njima je bilo rekordera iz svih dijelova Hrvatske.

Također, ni ove rekordne plaće ne moraju biti samo čiste plaće, nego mogu uključivati i dodatke na bušte poput bonusa koje uspješnim menadžerima i bankarima isplaćuju njihovi poslodavci. Kako su rekordne plaće izražene u bruto iznosima, po našoj gruboj računici znači da godišnja neto zarada rekordera s bruto plaćom od četiri milijuna kuna iznosi oko 2,2 milijuna kuna, jer dobar dio njegove bruto plaće odnese najpaprenija porezna stopa od 40 posto, a živi li u Zagrebu, uz to plaća i najmasniji prirez na taj porez od 18 posto.

Tako bi se moglo procijeniti da je riječ o mjesečnoj neto plaći od oko 177.000 kuna, uz uvjet da rekorder živi u glavnom gradu. Da je lani taj čovjek radio svaki dan, vikendom i praznikom, njegova je neto dnevnica veća od prosječne mjesečne plaće i iznosi 5900 kuna. Rekorderova mjesečna neto bušta teška je onoliko koliko kući donese 32 prosječno plaćenih ljudi u Hrvatskoj koji mjesečno primaju po 5500 kuna,piše Slobodna Dalmacija.

Za sada 770 milijuna kuna povrata

Iz Središnjeg ureda Porezne uprave rekli su nam da su od 704.833 prijave poreza za 2013. godinu obradili njih 481.789, a do sada je 431.575 građana ostvarilo pravo na povrat od 770 milijuna kuna, dok ih 29.584 mora uplatiti 129 milijuna kuna poreza na dohodak i prirez.

Hrvatska ni/je zemlja siromašnih umirovljenika... 4. Još jedan vikend i „opet“ Orada na gradelama... SUH odnosno ... (opširnije)

HRVATSKI RADIO 17.05.2024. EU izbori 2024.   predstavljanje UMIROVLJENICI ZAJEDNO, SU, BUZ, DSU   EUROPSKI IZBORI ... (opširnije)

Hrvatska mora puno više ulagati u smještajne kapacitete za starije i nemoćne Prema Programu stabilnosti Republike ... (opširnije)

Zašto 95% umirovljenika birajući isto očekuje promjene? Kod velikog broja birača u Hrvatskoj, posebno umirovljenika sa ... (opširnije)

Nacionalni dan palijativne skrbi, 11. svibnja Uoči Nacionalnog dana palijativne skrbi nositelj koalicijske liste UMIROVLJENICI ZAJENDO, ... (opširnije)

Sretan i blagoslovljen Uskrs U ime Umirovljenici zajedno – Političke platforme želimo vam najiskrenije čestitati Uskrs ... (opširnije)

9. lipnja je prilika da se ispravi greška učinjena 17. travnja, iskoristimo je! Umirovljenici  su 17. ... (opširnije)

Program „UMIROVLJENICI ZA EUROPU“   Zašto bi umirovljenici trebali biti zastupljeni u EU parlamentu? Zastupljenost UMIROVLJENICI ... (opširnije)

1. Svibanj, Međunarodni praznik rada   Svima onima koji su nekada imali svoje radno mjesto Svima ... (opširnije)

Je li Hrvatska zemlja siromašnih umirovljenika? Na fotografijama vidimo najkvalitetniju teletinu na žaru ili gradelama, ovisno ... (opširnije)