Zašto guverner HNB-a ima veću plaću nego predsjednici države i Vlade zajedno?

Zašto guverner HNB-a ima veću plaću nego predsjednici države i Vlade zajedno?

Posljednjih tjedana svjedoci smo sve češćih zahtjeva za povećanjem plaća koje se financiraju iz proračuna RH. Već je u tijeku „bijeli štrajk“ sudaca nezadovoljnih plaćama, tu su odmah i djelatnici u zdravstvu odnosno medicinske sestre, tehničari, liječnici, učitelji itd., a to onda znači i svi drugi u nizu koji će prije i kasnije pokucati na vrata Vlade odnosno čim se samo jednima izađe u susret odnosno poveća plaća. U svoj toj borbi za povećanje plaća ne smije se zanemariti činjenica da je plaća nekima uistinu mala, posebno onima kojima se nije povećavala posljednjih desetak godina, no isto tako u državnim i javnim službama ima popriličan broj onih kojima je plaća u odnosu na ostale nevjerojatno velika.

Nevjerojatan nesrazmjer u plaćama je posebno uočljiv kada se usporede plaće najviših državnih dužnosnika sa plaćama načelnika, gradonačelnika, šefova raznih državnih agencija, čelnika HNB-a itd. po čemu ispada da je gledajući njihovu plaću npr. guverner ili zamjenik guvernera HNB-a višestruko važnija funkcija od predsjednika Vlade, predsjednika RH, predsjednika Hrvatskog sabora ili ministra što je naprosto nevjerojatno, a time i potpuno neprihvatljivo. Zar je nekome normalno da npr. guverner HNB-a ima plaću koliko imaju predsjednik države i predsjednik Vlade zajedno.

Kako je moguće da bilo koji rukovoditelj u bezbroj državnih agencija ili pak tvrtki u vlasništvu države ima veću plaću od npr. predsjednika Vlade ili ministra. Ovdje treba naglasiti i da su plaće ministara kao i predsjednika Vlade od cca 3000 EUR u odnosu na prosječne ili mnoge druge plaće uistinu premale za posao koji obavljaju i odgovornost koju imaju. Nije dakle nikakvo čudo da u Vladu ne žele ni ući oni najsposobniji jer na tržištu mogu puno bolje naplatiti svoj rad, i sve to sa puno manje stresa i pritiska medija odnosno javnosti.

Očito je da Hrvatskoj treba jedno kvalitetno resetiranje na mnogim područjima stoga UMIROVLJENICI ZAJEDNO – Politička platforma smatrajući da je dobro da država krene od sebe podržava uvođenje centraliziranog obračuna plaća u državnim službama i javnim službama jer bi se time uz otklanjanje niza nelogičnosti konačno počeo uvoditi red u istima. Ono što se centraliziranim obračunom plaća može postići je zasigurno smanjenje nejednakosti u plaćama među zaposlenicima u državnoj službi i javnim službama, potom veća efikasnost i transparentnost, a tu su zasigurno i nemale uštede u administrativnim troškovima. 

Važno je napomenuti da centralizirani obračun plaća uz sve navedeno treba biti i dovoljno fleksibilan u prilagođavanju lokalnim uvjetima ili specifičnim potrebama određenih institucija uz istovremeno održavanje visoke razine transparentnosti i pravednosti.

Idući tjedan će Stranka Umirovljenika (SU) u Čakovcu potpisati koalicijski sporazum sa Matijom Posavcem. Podržat ćemo ... (opširnije)

Stranka umirovljenika (SU) na izbore u Zagrebu izlazi na koalicijskoj listi nezavisnog kandidata Pavla Kalinića. Predsjednik ... (opširnije)

Godišnji dodatak na mirovinu računat će se po godinama staža. Za sada se zna ovo. (opširnije)

Pet tjedana prije Uskrsa, neki gradovi i općine već su objavili iznose uskrsnica. Koji i koliku ... (opširnije)

Stranka umirovljenika (SU) sa Možemo! u karlovačko Gradsko vijeće - za Pravedni Karlovac Za Staro i ... (opširnije)

Čestitamo svima Međunarodni dan žena i tim povodom evo nam nekoliko zanimljivih činjenica o ženi u ... (opširnije)

Za dostojanstveniji rad tražimo da se što prije u Hrvatskoj ratificira Konvencija 190 MOR-a o iskorjenjivanju ... (opširnije)

Dobro je kada umirovljenička prava rastu, ali nije dobro kada se ta prava nabacuju nesustavno bez ... (opširnije)

Sukladno temeljnim načelima Statuta Stranke umirovljenika (članci 17.,18., 22. i 24.) Predsjedništvo i Glavni odbor Stranke ... (opširnije)

Na slici s lijeva: Vesna Horvat, Jadranka Senečić, Lazar Grujić, Vesna Mišak, Mladen Novosel i Ljubomir ... (opširnije)