Male mirovine i drugi problemi umirovljenika ne mijenjaju se dovoljno brzo iz tri razloga

Gostujući u emisiji Novi dan na N1 televiziji predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić ustvrdio je da nije sporno da je i zbog djelovanja i pritiska Stranke umirovljenika stvorena atmosfera koja je donijela i rezultate, odnosno da smo ponosni da je i dio naših aktivnosti trajni dodatak i inkluzivni dodatak, pogodnosti za umirovljenike koje će trajati, koje nisu neka jednokratna interventna mjera.

Time je predsjednik Grujić voditelju Tihomiru Ladišiću  pojasnio i razlog zašto SU nije svoje članstvo i simpatizere pozvao na potpisivanje peticije za smjenu ministra Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marina Piletića, koja kruži internetom i koja je unatrag mjesec dana prikupila tisuću potpisa.

"To je trajni dodatak na mirovinu i on će biti u kontinuitetu. Paketi pomoći su od slučaja do slučaja i mi se tu prema Vladi očitujemo da je to dobar, ali nedovoljan potez, ali smo u ovom trenutku ocijenili da je Vlada i ministar u dijelu naših zahtjeva učinila veliki pomak“, rekao je Grujić i dodao o peticiji da „imamo daleko prioritetnijih problema od smjene ministra",

Govoreći o malim mirovinama Grujić je posebno naglasio da je preko 60 posto umirovljenika ispod linije siromaštva, da se od 90. godine do danas prosječna mirovina kretala između 37 i 44 posto plaće, te da Andrej Plenković i HDZ nisu ispunili svoje obećanje  iz 2016. godine da će mirovine dići na 60 posto prosječnih plaća.

„To nikad nisu ispoštovali i danas kažemo da nam je jedan od prioriteta da idemo na povećanje mirovine na 60 posto plaća, što je jedino jamstvo izlaska iz siromaštva", rekao je i upitan o visini svoje mirovine odgovorio da ona iznosi 1500 eura, ali da obitelj ima i oko 10.000 eura drugih primanja od posla kojim se bavi, te da je on „atipičan predsjednik stranke, da se politikom bavi zato jer je socijalno osjetljiv, da je takav bio i kao direktor tvrtke Jugorapid.

Male mirovine i drugi problemi  umirovljenika ne mijenjaju se dovoljno brzo na bolje jer je u Hrvatskoj puno političkih stranaka, jer sami umirovljenici ne pokazuju dovoljnu zainteresiranost za rješavanje problema, te da treba podići motiviranost umirovljenika, zaključio je Grujić i posebno naglasio da je to važno učiniti zato jer je  Stranka umirovljenika donijela odluku da se do 2028. godine ne ide na neko ujedinjavanje,  da se s drugima može razgovarati samo kao o nekom obliku programske suradnje. Ustvrdio je također da Stranka umirovljenika ima ambiciju na narednim parlamentarnim izborima participirati u vlasti i u Vladi RH, da stranka za to ima i kadar i spremnost, što do sada nitko nije imao hrabrosti učiniti, pa ni Silvano Hrelja.

Cijelu emisiju možete pogledati ovdje.

Pročitajmo, promislimo, nema predaje! Ovako nam je lekciju očitao portal Moje vrijeme. Svim umirovljenicima. (opširnije)

Hrt je na svom portalu s tiskovne konferencije Stranke umirovljenika izvijestio ovako (klik na link). Stranka umirovljenika ... (opširnije)

Kada se prosječna radnička mirovina od 636 eura stavi u odnos sa prosječnom plaćom od 1446 ... (opširnije)

N1 piše da u BiH umirovljenici mogu raditi puno radno vrijeme bez da im se dira ... (opširnije)

Potpisan je ugovor za proširenje gradskog Doma za starije i nemoćne osobe u Poreču, pet milijuna ... (opširnije)

Snaga jednog društva ne mjeri se snagom mladih nego brigom o starijim osobama, glavna je poruka ... (opširnije)

Gradonačelnik Karlovca Damir Mandić je prošlog tjedna predložio oporbenim gradskim vijećnicima i predstavnicima triju građanskih inicijativa ... (opširnije)

Na karlovačkoj Promenadi u centru Karlovca kuhinjom na otvorenom se obilježava Međunarodni dan siromaštva i socijalne ... (opširnije)

Studio 4 o važnim stavovima Stranke umirovljenika. Novinarska obrada i link na cijelu emisiju ovdje  (opširnije)

Pozvali smo danas članove i simpatizere da ne potpisuju internetsku peticiju za smjenu ministra mirovinskog sustava Marina ... (opširnije)