Potemkinova stranka umirovljenika

Potemkinova sela zanimljiva su (i dvoznačna) legenda, mit o ruskom maršalu i knezu Grigoriju Aleksandroviču Potemkinu iz 18. stoljeća, koji je, navodno, kako bi ugodio carici Katarini Velikoj, u novoosvojenim ruskim područjima na Krimu gradio sela-kulise, inscenirajući uz pomoć lažnih seljaka, pastira i stada nepostojeći razvoj i napredak. Zašto dvoznačna legenda? Ima, naime, i druga strana priče: Vjeruje se da je ambicioznom plemiću i reformatoru mit o lažnim selima napakiraonjemački novinar (!) G.A.W. von Helbig, objavivši zlobnupriču o kartonskim kulisama u hamburškim novinama Minerva. Navodno uvrijeđen što nije pozvan na caričinu Krimsku turneju. Danas se, ustvari, ne zna točno je li Potemkin opravdano postao globalni sinonim za opsjenu, kao preambiciozan velikaš i ministar koji je , navodno, čak bio i reformski nastrojen, ali mnoge svoje pothvate nikad nije dovršio do kraja. Ili je to bila samo zlonamjerna spletka taštog i uvrijeđenog novinara?

Kako se povijest ponavlja! Kakva god bila prava istina o Potemkinu, ni u 21. stoljeću ne blijedi ideja o kulisama, u politici pogotovo, onako namjenski, ako je prava prigoda. Na takav način doživljavamo najnoviju informaciju o nastajanju SHU – Stranke hrvatskih umirovljenika, čija lakoća osnivanja u srpnju ove godine podsjeća na prethodno ispričanu poučnu priču o knezu Grigoriju Aleksandroviču.

Umjesto bilo kakvih komentara ili analiza o najnovijem političkom projektupredsjednika Reformista Radimira Čačića ili, pak, prenošenja (uglavnom podrugljivih) novinarskih komentara o novom političkom čedu na umirovljeničkoj sceni, zamišljamo tek kako je mogao teći razgovor o toj ideji između glavnih protagonista. U stilu novije hrvatske humoristične publicistike i, naravno, obzirom na našu životnu dob, džentlmenski zamišljamo samo mušku stranu razgovora:

„Čuj, Alenka, osnuj mi, molim Te, umirovljeničku stranku! Što prije, može već u srpnju, bliže se izbori!“

„Pa nema veze što si glavna tajnica Reformista, ja Ti dopuštam, nemaš problema, sve je po zakonu“.

„Što će nam umirovljenička stranka? Pa svi je imaju! Zoki ima Hrelju, Karamarko ima onog, kako se zove..., Špiku, HSS ima svoje penziće... To je brend, budućnost, ima ih milijun i dvjesto!“ „Kako ćemo je nazvati? SUH? Ma ne, ima već sindikat s tim imenom. Nije važno, neka bude SHU, Stranka hrvatskih umirovljenika, takve još nema...“.

„Što ćeš raditi? Pa idemo u koaliciju s Ivom, čim riješimo sve papire, a što drugo?“

I nastade Stranka hrvatskih umirovljenika. Četrnaesta po redu... Bit će to izbori za pamćenje.

Zagreb, 21. 08. 2015.

Lazar Grujić dipl.oec. Predsjednik stranke umirovljenika

Pročitajmo, promislimo, nema predaje! Ovako nam je lekciju očitao portal Moje vrijeme. Svim umirovljenicima. (opširnije)

Hrt je na svom portalu s tiskovne konferencije Stranke umirovljenika izvijestio ovako (klik na link). Stranka umirovljenika ... (opširnije)

Kada se prosječna radnička mirovina od 636 eura stavi u odnos sa prosječnom plaćom od 1446 ... (opširnije)

N1 piše da u BiH umirovljenici mogu raditi puno radno vrijeme bez da im se dira ... (opširnije)

Potpisan je ugovor za proširenje gradskog Doma za starije i nemoćne osobe u Poreču, pet milijuna ... (opširnije)

Snaga jednog društva ne mjeri se snagom mladih nego brigom o starijim osobama, glavna je poruka ... (opširnije)

Gradonačelnik Karlovca Damir Mandić je prošlog tjedna predložio oporbenim gradskim vijećnicima i predstavnicima triju građanskih inicijativa ... (opširnije)

Na karlovačkoj Promenadi u centru Karlovca kuhinjom na otvorenom se obilježava Međunarodni dan siromaštva i socijalne ... (opširnije)

Studio 4 o važnim stavovima Stranke umirovljenika. Novinarska obrada i link na cijelu emisiju ovdje  (opširnije)

Pozvali smo danas članove i simpatizere da ne potpisuju internetsku peticiju za smjenu ministra mirovinskog sustava Marina ... (opširnije)